© Prezentul rezumat îi aparține Direcției agent guvernamental din cadrul Ministerului Justiției al Republicii Moldova. Orice preluare a textului sau a unei părți din acesta se va face cu următoarea mențiune: „Rezumatul deciziei a fost efectuat de către Direcția agent guvernamental din cadrul Ministerului Justiției al Republicii Moldova”.

La 25 septembrie 2025 Curtea Europeană a Drepturilor Omului (în continuare „Curtea”) a pronunțat decizia de radiere de pe rol a cauzei Camerton S.A. v. Republica Moldova (nr. 15763/16).

În fața Curții, societatea reclamantă s-a plâns în baza Articolului 6 § 1 din Convenția pentru apărarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale (în continuare „Convenția”), deoarece Curtea Supremă de Justiție ar fi acționat în calitate de instanță de fond fără a petrece o ședință publică, precum și în temeiul Articolului 1 din Protocolul nr. 1 la Convenție.

La 15 februarie 2024, Guvernul a informat Curtea că procedura internă respectivă fusese redeschisă la solicitarea Agentului guvernamental și că, în urma redeschiderii, Curtea Supremă de Justiție pronunțase o hotărâre pe fond în favoarea societății reclamante. Prin urmare, Guvernul a invitat Curtea să considere că litigiul a fost soluționat sau, subsidiar, că societatea reclamantă și-a pierdut calitatea de victimă.

La 2 aprilie 2024, Grefa Curții a transmis societății reclamante o scrisoare prin care i-a solicitat să precizeze dacă, în lumina noilor evoluții la nivel intern, intenționa să-și mențină cererea. Această scrisoare a rămas fără un răspuns.

Printr-o scrisoare recomandată din 30 octombrie 2024, Curtea a informat reprezentantul societății reclamante despre faptul că termenul acordat pentru transmiterea informațiilor solicitate expirase la 2 mai 2024 și că nicio prelungire a termenului respectiv nu fusese solicitată. Scrisoarea a fost recepționată de către societatea reclamantă la 12 noiembrie 2024, însă aceasta a rămas însă fără un răspuns.

Din aceste considerente, în absența unor circumstanțe speciale cu privire la respectarea drepturilor garantate de Convenție și de Protocoalele sale, în conformitate cu Articolul 37 § 1 (a) din Convenție, Curtea a constatat că nu există niciun motiv care ar justifica examinarea în continuare a cererii. Prin urmare, Curtea a radiat cererea de pe rol.

Actualmente, decizia este disponibilă în limba franceză și poate fi accesată pe pagina web a Curții.

Fișiere